Navštivte náš nový
specializovaný eshop na sudy a nadzemní nádrže na dešťovou vodu Sudynadestovku.cz
Česká legislativa z důvodu zamezení rychlého odtoku srážkové vody ze zpevněných ploch a nedostatečné kapacitě kanalizačních sítí nařizuje majitelům nově stavěných nemovitostí zpracovat dešťovou vodu na vlastním pozemku. Praktické řešení nabízejí vsakovací moduly, které disponují okamžitou akumulační schopností a snadnou instalací i údržbou. Jaké však vybrat a co jejich montáž obnáší? Nechte se od nás provést cestou účinného vsakování dešťové vody pomocí vsakovacích modulů.
Každý majitel nově stavěné nemovitosti je podle požadavků obsažených v § 5 odst. 3 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) v platném znění, dále též v § 27 zákona č. 254/2001 Sb. povinen řešit vsakování či retenci dešťových vod. Podmínky pro efektivní vsakování vody jsou však velmi individuální a odvíjí se od mnoha faktorů. Jaká je tedy cesta ke správnému a účinnému vsakování?
Tímto článkem bychom rádi porovnali vsakovací bloky a vsakovací tunely, neboť vsakování bývá v rámci nakládání s dešťovou vodou nejčastějším požadavkem stavebního úřadu. Dříve byly hojně využívány trativody (štěrková lože zásobená drenážním potrubím), dnes jsou stále více využívány vsakovací objekty, jakými jsou například již zmíněné vsakovací tunely a bloky, které mají až trojnásobnou akumulační schopnost v porovnání se štěrkem. Vsakovací objekty jsou taktéž hojně využívány jako přepad k podzemním nádržím na dešťovou vodu.
K využívání dešťové vody je více důvodů. Nejběžnějším je přesvědčení, že je škoda plýtvat pitnou vodou na zálivku zahrady a splachování WC. Navíc dešťová voda je na zálivku květin a bylinek nejvhodnější.
Vsakování srážkové vody vyžaduje česká legislativa. Všechny novostavby i většina rekonstrukcí mají v podmínkách stavebního úřadu stanovenou povinnost likvidovat srážkovou vodu na pozemku investora.