Efektivní hospodaření s dešťovou vodou v centru pozornosti na veletrhu For Arch

V uplynulém týdnu se konal jeden z nejvýznamnějších stavebních veletrhů v České republice – veletrh For Arch. Společnost Aquanix svoji pravidelnou účast letos podpořila spoluprací se společností Aliaxis, se kterou vytvořila výrazně větší plochu pro stánek než v předchozích letech a posilnila počet přítomných odborníků. Odpovědi se tak dostalo každému, kdo chtěl o efektivním hospodaření s dešťovou vodou vědět více.

Větší stánek, více možností

V předchozích letech vystavovaly na veletrhu For Arch společnosti Aquanix a Aliaxis odděleně, letos své stánky spojily v jeden a vytvořily prostor pro nevídanou expozici – díky tomu mohli návštěvníci na jednom místě vidět v podstatě celý proces efektivního hospodaření s dešťovou vodou na vlastní oči.

Podzemní nádrž na dešťovou vodu Columbus 3700 litrů s pochozím poklopem a kopulí v životní velikosti nabízela skrz průřez pohled dovnitř, například na instalovaný filtrační závěsný koš, sifon proti hlodavcům pro nátokové potrubí či čerpadlo.

Polovina podzemní nádrže na dešťovou vodu Iris 6000 litrů dala prostor pro kontrolu tloušťky stěny, která dosahuje až 10 mm.

Povědomí o stavu hladiny vody v nádrži, monitorování skladových zásob nebo kontrolu naplněnosti nádob reprezentoval ultrazvukový hladinoměr WiMS US10, který pomocí wi-fi přenáší přesné informace o stavu hladiny z nádrží, cisteren, žump i studní přímo do mobilní aplikace.

Vsakovací bloky Ecobloc Inspect, ze kterých byl vytvořený pult, poskytly vhled do účinného vsakování dešťové vody na pozemku na základě okamžitého a prostorného akumulačního objemu.

Šachta rozvodu vody Gard Rain 15 – ND skončila v rukou každého, koho zajímalo využití dešťové vody pro zálivku zahrady a řešení pro připojení zahradní hadice tam, kde je nutné zachovat dostatečný průtok a není možné použít vodní zásuvky.

Funkční instalace neboli schéma zapojení systému pro využívání dešťové vody v domě poutalo pozornost nejednoho kolemjdoucího. Z mraku v horní části instalace pršelo na střechu. Z té dešťová voda stékala do okapového svodu a pokračovala dále až do podzemní nádrže. V nádrži bylo připraveno čerpadlo, díky kterému se voda z nádrže dostane do zahrady nebo do domu. Při využití dešťové vody v domě bylo na instalaci zobrazeno, jakým způsobem je nutné vodu dočistit, a to za pomoci vnitřních jemných filtrů a UV lampy. Návštěvníci mohli sledovat i funkční systém dopouštění vody do nádrže.

Pro úplnou představu o realizaci podzemní nádrže na dešťovou vodu mohli návštěvníci veletrhu sledovat několik videoukázek promítaných na širokoúhlé televizi. K vidění byly například realizace podzemní nádrže na dešťovou vodu Cristall 1600 l pro zálivku zahrady nebo instalace podzemní nádrže na dešťovou vodu Columbus XL 8500 l, taktéž pro zálivku zahrady.

Stejná venkovní plocha, jiná expozice

V minulosti si mohli návštěvníci ve venkovní expozici společnosti Aquanix prohlédnout dvě podzemní nádrže na dešťovou vodu v životní velikosti. Pokaždé se však jednalo o jiné nádrže. V letošním roce byly vystaveny Aquastay 10000 l a Iris 8000 l.

Zájem (nejen) o dešťovou vodu stále roste – počet návštěvníků znovu stoupl

Oproti loňskému roku opakovaně došlo k nárůstu celkového počtu návštěvníků. Letos se na veletrh For Arch, se kterým současně probíhala i výstava For Interior, dostavilo neuvěřitelných 43 727 lidí. Bylo to o více než tisícovku návštěvníků více než v předchozím roce. Zájem o novinky ve stavebnictví tak mezi veřejností nepolevuje. Své o tom vědí i odborníci ze společnosti Aquanix, kteří se na stánku 2C11 letos potýkali s enormním zájmem – vůbec poprvé o významu hospodaření s dešťovou vodou přednášeli například třídám středních odborných škol.

Ekologický přístup a udržitelnost

Efektivní hospodaření s dešťovou vodou šetří nejen náklady na vodu, ale také přispívá k udržitelnosti a snižování ekologického dopadu stavebních projektů. Zájem o tuto problematiku na veletrhu For Arch dokazuje, že by se moderní stavebnictví mělo stávat stále více ohleduplným k životnímu prostředí a využití dešťové vody vnímat jako klíčový prvek.

 

Na průběh veletrhu For Arch se očima společnosti Aquanix můžete podívat v galerii níže.

Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat váš projekt? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám ohledně hospodaření s dešťovou vodou poradíme.