Jak vybrat čerpadlo do podzemní nádrže na dešťovou vodu

Pro efektivní využití nasbírané dešťové vody z podzemní nádrže, ať už v zahradě nebo v domácnosti, je klíčové vybrat správné čerpadlo. Správné čerpadlo totiž zajistí rychlé a pohodlné přečerpání vody tam, kde je potřeba. Jak vybrat ideální čerpadlo pro podzemní nádrž na dešťovou vodu? Na které vlastnosti se zaměřit a co při výběru nepřehlédnout?

 

Sběr dešťové vody do podzemních nádrží přináší řadu výhod. Podzemní nádrž nejenže nezabírá místo na povrchu pozemku, ale také díky absenci světla a stálé teplotě uvnitř udržuje ve srovnání s nadzemními nádržemi vodu déle čerstvou. Manuální čerpání vody z podzemní nádrže není zcela praktické, tento problém však snadno vyřeší elektrická čerpadla. Jaké čerpadlo do podzemní nádrže vybrat?

Proč je důležité mít v nádrži správné čerpadlo?

Správné čerpadlo zajišťuje, že dešťová voda z podzemních nádrží bude dostupná k použití kdykoli je potřeba. Ať už je plánováno využívat vodu na zalévání zahrady, splachování toalet nebo praní prádla, výběr vhodného čerpadla ušetří čas, energii i peníze.

Typy čerpadel pro podzemní nádrže

Typů čerpadel k bezstarostnému čerpání vody z nádrže je několik. Při výběru konkrétního čerpadla do nádrže je nutné dbát na preference a způsob využití. Podstatným ukazatelem může být samozřejmě i cena.

Ponorná čerpadla

Ponorná čerpadla jsou při práci částečně nebo zcela ponořená ve vodě. Vytlačují vodu nad sebe a jsou navržena tak, aby pracovala potichu a spolehlivě, čímž poskytují maximální výkon a minimalizují hlučnost. Jsou ideální pro hluboké nádrže a mohou snadno čerpat vodu i do větších výšek. Jednou z výhod ponorných čerpadel je jejich automatický chod, který nevyžaduje manipulaci s víkem či jinými vstupy do nádrže.

TIP Aquanixu:ponorným automatických čerpadlem Leo LKS-1102SE bude čerpání vody z nádrže hračka! Tento vícestupňový automat slouží k čerpání čisté vody bez abrazivních částic z nádrží i ze studní. Je ideálním pomocníkem jak pro menší zavlažovací systémy, tak i pro přečerpávání vody. Čerpadlo je k dostání ve dvou provedeních, a sice s klasickým i bočním sáním (Leo LKS-1102SE-1). Maximální ponor čerpadla Leo je 12 m.

Kalová čerpadla

Kalová čerpadla spolehlivě čerpají vodu z prostředí s vyšším obsahem nečistot. Tyto typy čerpadel se vyznačují především schopností efektivně zpracovávat kal, sediment a jiné částice, které se vlivem nevhodné filtrace mohou nacházet v nádrži na dešťovou vodu. Jsou ideální pro zahradní zavlažování, domácí čistírny odpadních vod, čerpání vody z rybníků nebo pro jiné aplikace, kde je potřeba čerpat vodu s vyšším obsahem nečistot.

TIP Aquanixu: Kalová čerpadla Easy Extraktor jsou kompaktní, přenosná a vyrobená z vysoce odolného termoplastu, což zajišťuje nízkou hmotnost a dlouhou životnost. Díky zabudovanému plováku nabízí plně automatický provoz, ale mohou fungovat i manuálně. Snadná instalace a ochrana proti přetížení a přehřátí zaručují spolehlivý chod. Jsou ideální pro čerpání odpadních vod a kalů ze septiků, kanalizací či zalitých sklepů.

Povrchová čerpadla

V případě, že v zahradě nejsou instalovány rozvody vody do odběrných míst, jsou pro čerpání vody z nádrže vhodná povrchová čerpadla. Ta jsou umístěna mimo nádrž a čerpají vodu pomocí sací hadice (sací výška nepřekračuje cca 8 m), jejíchž konec je umístěn v nádrži. Tato čerpadla jsou snadno přenosná a jednoduchá na instalaci.

TIP Aquanixu: Samonasávací povrchové čerpadlo Easy Jet 850 je perfektním pomocníkem v každé zahradě. Toto kompaktní, lehké a mechanicky odolné čerpadlo disponuje otočnými spojkami, vestavěným jednosměrným ventilem a primárním filtrem zaručujícím prodloužení životnosti čerpadla. Čerpadlo s velmi snadnou obsluhou je navíc vybaveno zařízením pro vypouštění zbytkové vody.

Jak vybrat správné čerpadlo do nádrže?

Pro správný výběr čerpadla do nádrže je podstatné zaměřit se především na jeho funkce a parametry. V níže uvedené tabulce jsou vybrány a popsány nejdůležitější vlastnosti čerpadla.

Parametry Popis parametru
Hloubka a objem nádrže Pro hluboké nádrže je nejlepší volbou automatické ponorné čerpadlo. Pro menší a mělké nádrže může být dostačující povrchové čerpadlo.
Požadovaný výtlak a průtok Vyšší výtlak čerpadla je potřeba pro zavlažování a domácí použití, zatímco nižší výtlak může stačit pro jednoduché aplikace, jako je například plnění sudů či nadzemních nádrží na dešťovou vodu. Výtlak běžných čerpadel je obvykle v rozmezí od 30 do 60 m, průtok od 95 do 195 l/min.
Účel použití Pro zalévání zahrady může být vhodné čerpadlo s nižším výkonem, zatímco pro zásobování domácnosti vodou bude potřeba výkonnější čerpadlo. Jednotky výkonu jsou vždy uváděny v kW.
Hlučnost Pokud má být čerpadlo instalováno blízko domu nebo obytných prostor, je důležité zvážit jeho hlučnost. Ponorná čerpadla bývají obecně tišší než povrchová čerpadla.
Energetická účinnost Energeticky úsporná čerpadla pomáhají značně šetřit náklady na elektřinu. I čerpadla s nízkou spotřebou energie mohou být zároveň velmi výkonná.

Tabulka 1: Základní parametry pro výběr čerpadla a jejich detailní popis.

Hlídání hladiny vody v nádrži

Jestliže nemá čerpadlo funkci automatického chodu, je nutné hlídat hladinu vody v nádrži jinak. K dostání jsou různé sondy hladiny a sestavy pro dopouštění nádrží, které v případě nedostatku vody nádrž automaticky dopustí do požadovaného minima.

TIP Aquanixu: Sestava pro dopouštění nádrží Taurus s ponorným plovákem je vhodná pro doplnění podzemních nádrží na dešťovou vodu při nedostatku srážek a poklesu hladiny pod stanovenou úroveň. Sestava s automatickým dopouštěním nádrží z externích zdrojů disponuje ponorným plovákem s pracovním rozmezím 4 cm, elektroventilem ovládaným plovákem přes plovákovou zásuvku, jednoduchou instalací a dlouhou životností.

Správné čerpadlo v nádrži – vyšší efektivita, nižší námaha

Výběr správného čerpadla pro podzemní nádrž na dešťovou vodu je stěžejní pro efektivní využívání dešťové vody. Zvážení všech faktorů, jako jsou hloubka nádrže, požadovaný výtlak a průtok, hlučnost a energetická náročnost, zajistí výběr vhodného čerpadla. Tímto způsobem lze maximálně využít potenciál dešťové vody, ušetřit pitnou vodu a snížit náklady na její spotřebu.

 

Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat projekt? Kontaktujte nás či navštivte náš e-shop.