Jak dostat vodu z podzemní nádrže na dešťovku do zahrady

Podzemní nádrže na dešťovou vodu představují efektivní řešení pro závlahu zahrady bez nutnosti připojení na veřejný vodovod. Jakým způsobem však zprostředkovat dopravu vody z nádrže k cílovým místům v zahradě a učinit ji snadno dostupnou?

 

Akumulace dešťové vody ze střech do podzemních nádrží představuje skvělou strategii pro zajištění dostatku vody i v suchých obdobích. Na rozdíl od nadzemních nádrží nejsou podzemní nádrže vystavovány extrémním klimatickým vlivům, což podstatně prodlužuje dobu uchování vody a déle udržuje její kvalitu a čistotu. Jak tedy zajistit, aby tyto zásoby byly v případě potřeby co nejsnadněji dostupné?

Pro čerpání vody je základem čerpadlo

Pohodlné a nenáročné čerpání vody z nádrže vyžaduje spolehlivé čerpadlo. Pro čerpání vody z podzemních nádrží jsou ideální volbou ponorná čerpadla, která jsou při práci ve vodě částečně nebo zcela ponořená. Vodu nesají, ale vytlačují nad sebe. Zároveň jsou navržena tak, aby pracovala potichu a spolehlivě, čímž poskytují maximální výkon a minimalizují hlučnost. Potrubím poté pokračuje voda od čerpadla do všech odběrných míst v zahradě.

TIP Aquanixu: S ponorným tlakovým čerpadlem Easy E-DEEP 1200 s vestavěnou integrovanou elektronikou určenou pro automatické zahájení a ukončení provozu je čerpání vody z nádrže naprosto bezstarostné. Kompaktní, snadno obsluhovatelné čerpadlo s ochranou proti chodu na sucho a zpětnou klapkou disponuje zcela bezhlučným provozem. Nabízí konstantní tlak i průtok a díky jemnému nerezovému sítku zabraňuje nasávat větší nečistoty.

V případě, že v zahradě nejsou instalovány ani plánovány rozvody vody do odběrných míst, je vhodným řešením použití kvalitních přenosných povrchových čerpadel.

“Přeprava“ vody pomocí hadic a trubek

Použití hadic a trubek je nezbytné pro přečerpání vody z čerpadla do odběrných míst v zahradě. Je třeba instalovat kvalitní hadice a trubky, které jsou odolné vůči tlaku a poškození, aby byl zajištěn plynulý tok vody. Pomocí spojek, nejčastěji polyetylenových, se k čerpadlu připevní hadice, která je rozvedena do všech odběrných míst v zahradě.

TIP Aquanixu: Vytvořte si rozvodový systém dešťové vody po celé zahradě pomocí potrubí z kvalitního polyetylenu a zajistěte rostlinám tu nejlepší možnou závlahu! Potrubí o průměru 32 mm a sílou stěny 2 mm lehce zvládne provozní tlak do 8 barů a vodu jednoduše dostane od čerpadla do jakéhokoli odběrného místa vody v zahradě. Potrubí, které je dodáváno v balení po 100 m, lze zakoupit v délce už od jednoho metru.

Instalace odběrných míst v zahradě

K instalaci odběrných míst patří rozvodový systém hadic a trubek, které přivádějí vodu z čerpadla do různých částí zahrady. Odběrná místa by měla být strategicky umístěna tak, aby pokryla všechny části zahrady a minimalizovaly se ztráty vody. Odběrnými místy mohou být například šachty rozvodu vody, zahradní sloupky či pevné zahradní kohouty i ventily. 

Šachty rozvodu vody jsou vhodné pro napojení zahradních hadic přes rychlospojky pro manuální závlahu zahrady.

Zahradní sloupky či pevné zahradní kohouty jsou dobrým řešením například při ručním plnění konví či jiných nádob na zalévání zahrady nebo mytí a údržbu strojů i zahradní techniky.

TIP Aquanixu: Oválná šachta rozvodu vody Gard Rain 15 – ND pro připojení zahradní hadice je vhodná zejména tam, kde je potřeba zachovat dostatečný průtok vody. Šachta s perforovaným dnem má vnitřní připojovací ¾“ závit a praktické výklopné víko. Šachta je dodávána včetně šroubení pro připojení rychlospojky v odolném kovovém provedení. V systémech s vyšším tlakem nebo při připojení na vodovodní řád je nutné předřadit redukční ventil.

Napojení systému na automatickou závlahu

Existuje několik dalších zařízení, která mohou pomoci efektivně využívat vodu z podzemní nádrže v zahradě. Mezi ně patří ku příkladu automatické zavlažovací systémy, které umožňují programovat čas a délku zavlažování, a senzory vlhkosti půdy, které regulují zavlažování podle potřeby rostlin.

Pro napojení dešťové vody z nádrže na automatickou závlahu je podstatné konzultovat použité čerpadlo v nádrži s návrhářem závlahového systému, aby vybrané čerpadlo bylo dostatečně výkonné a zvládalo vytlačit vodu do všech sekcí závlahového systému. 

Efektivní využití dešťové vody v zahradě

Efektivní využívání vody z podzemní nádrže na dešťovku v zahradě vyžaduje správné zařízení a plánování. Použití čerpadla, správná instalace odběrných míst a kvalitní hadice a trubky jsou klíčové pro úspěšné zavlažování bez ztráty vody.

 

Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat projekt? Kontaktujte nás či navštivte náš e-shop.