Podrobný průvodce čištěním podzemní nádrže na dešťovou vodu

Zima je přede dveřmi a vy se ptáte, jestli už náhodou není ten správný čas na vyčištění podzemní nádrže na dešťovou vodu? Správný čas nastává tehdy, kdy v nádrži už není skoro žádná dešťová voda nebo když voda začíná zapáchat.

Proč nádrž na dešťovku čistit

Důvodem, proč se kazí voda v nádrži může být zanesení nádrže jemným materiálem (prach, pyl), který se dostane přes nátokový filtr. Případně se může dostat do nádrže i například zemina již při neopatrné instalaci. Některé nádrže nemají instalovaný nátokový filtr, takže do nádrže tečou listy, mech ze střechy, trus a tak podobně, které zapříčiní hnilobný proces a následný zápach.

Doporučujeme nádrž čistit jednou ročně, případně podle potřeby. Pokud žijete u lesa, kde je mnoho jehličnatých stromů, nebo se ve vašem okolí vyskytuje hodně pylu a prachu, bude se nádrž zanášet častěji.

V článku jsme si pro vás připravili jednoduchý postup, díky kterému zvládnete vyčistit svoji nádrž sami. Zkontrolujte veškeré příslušenství, které k nádrži máte, například čerpadlo, filtrační koš či filtrační šachtu, případně i domácí vodárnu Essential a další - zda všechno funguje tak, jak má.

Pokud ale nemáte potřebné příslušenství nebo se na to necítíte, rádi vám s údržbou pomůžeme a nádrž vám vyčistíme. Neváhejte nás kontaktovat.

Na co si dávat před čištěním pozor

Pokud využíváte systém pro splachování WC v domě s dopouštěním vody do nádrže při jejím nedostatku (například systém Raintronic), je dobré zkontrolovat, zda dopouštění funguje a následně dopouštění přes řídící jednotku RENA vypnout.

Povinná výbava

K tomu, abyste mohli vyčistit podzemní nádrž na dešťovou vodu, budete potřebovat žebřík, vysokotlaký čistič, kalové čerpadlo, kartáč a ideálně i pomocníka, který bude vaši pravou rukou.

Postup čištění nádrže

  1. Vypněte přívod elektrické energie do nádrže. Odejměte poklop nádrže a vyjměte filtrační koš, pokud jej v nádrži máte. Pečlivě si prohlédněte vedení potrubí, kabelů a vodovodu v nádrži. Opatrně zasuňte žebřík kolem vedení a přípojek do nádrže.
  2. Vlezte dovnitř nádrže a pomocí čerpadla (nebo jiné čerpací techniky) odčerpejte zbytek vody, který v nádrži máte.
  3. Použijte vysokotlaký čistič a nádrž kompletně vystříkejte. Opět vyčerpejte vodu z nádrže pomocí kalového čerpadla.
  4. Nádrž vykartáčujte, opět vystříkejte vysokotlakým čističem a znečištěnou vodu vyčerpejte pomocí kalového čerpadla.
  5. Opatrně vylezte z nádrže kolem vedení a přípojek a nádrž uzavřete pomocí poklopu.
  6. Čekat a čekat, než opět naprší a nádrž se naplní dešťovou vodou.

Pokud již máte vnitřek nádrže vyčištěný, zkontrolujte také geigery a veškeré nátokové filtry. Je dobré je vyndat a propláchnout proudem vody z pistole hadice.