Jak napojit okap na nadzemní nádrž nebo sud na dešťovou vodu

Připojení okapového systému k nadzemní nádrži či sudu na dešťovou vodu umožňuje využívat dešťovku pro různé účely, nejčastěji v zahradě například na zalévání rostlin či mytí aut nebo zahradní techniky. Jaké jsou pro snadné připojení okapů k těmto typům nádrží postupy a možnosti?

 

Sběr dešťové vody do nadzemních nádrží nebo sudů je v českých zahradách běžným jevem. Voda se do nádrže obvykle dostává prostřednictvím okapového svodu. Jak však správně propojit okapový svod s nádrží? Existuje více efektivních možností připojení?

Možnosti připojení okapového svodu k nadzemní nádrži

Variant, jak připojit okapový svod na nadzemní nádrž nebo sud je nespočet. Nejčastějším a zároveň nejefektivnějším způsobem je připojení nádrže k okapovému svodu pomocí sběrače dešťové vody.

TIP Aquanixu: Při umístění nadzemní nádrže je nutné ji zajistit stabilní podloží. Je vhodné použít betonové dlaždice, štěrkovou vrstvu nebo jiný pevný podklad, který zabrání nežádoucímu pohybu nádrže.

Sběrač dešťové vody

Sběrače dešťové vody umožňují zachycení vody z dešťových svodů a následné převedení do nadzemních nádrží a sudů pomocí potrubí. Současně mohou sběrače filtrovat vodu od naplavenin a nečistot z okapů. Jednou z hlavních výhod sběračů dešťové vody je automatické zabránění přetečení nádrže. Ve chvíli, kdy je nádrž plná, pokračuje voda okapovým svodem dále, například do kanalizace. Mnoho typů sběračů nabízí možnost přepínání letního a zimního provozu – při letním provozu teče voda do nádrže, při zimním provozu se nádrž vodou neplní. Díky tomu, že může být nádrž permanentně uzavřena, je vystavena menšímu riziku rychlé kazivosti vody (jako je tomu u otevřených nádrží). Podle instalace lze rozdělit sběrače do dvou kategorií, s instalací bez demontáže a s demontáží okapového svodu. V každé z kategorií je na výběr z mnoha designových a barevných provedení.

Kompletní sortiment k tomuto tématu naleznete v kategoriích: Sběrače | Nadzemní nádrže | Příslušenství pro nadzemní nádrže.

Postup pro instalaci sběrače dešťové vody s demontáží okapového svodu

Postup pro instalaci sběrače s demontáží okapového svodu zahrnuje následující kroky:

  • Zakreslení místa pro otvor v nádrži

Na nádrž je potřeba si tužkou zakreslit místo, do kterého se vyvrtá otvor pro napojení hadice od sběrače na dešťovou vodu. Na některých nádržích je prostor pro otvor na hadici od sběračů dešťové vody již vyznačený a předpřipravený pro vrtání.

  • Vyvrtání otvoru do nádrže

Vrtačkou, případně vykružovací pilou (může být součástí připojovací sady) se vyvrtá otvor do nádrže, do kterého se vloží těsnění z připojovací sady a následně se připojí hadice. S pomocí vodováhy se na okapovém svodu zvolí místo pro umístění sběrače na dešťovou vodu a zakreslí se.

  • Demontáž a řez okapového svodu

Nyní je na řadě demontáž okapového svodu. Okapový svod se doporučuje položit na rovnou zpevněnou plochu či pracovní stůl, aby se zamezilo poškrábání. Na vyznačeném místě se provede řez. Pilníkem se zbaví řez nejen nerovností, ale i případných špon.

  • Nasazení sběrače

Na obě části okapového svodu se nasadí sběrač a společně s ním se namontuje zpět na místo.

  • Napojení hadicového potrubí

Ke sběrači se následně napojí hadicové potrubí. Pro lepší stabilitu sběrače je vhodné nad sběrač a pod něj přichytit objímky dešťového svodu a ukotvit je k objektu. Za použití hadicového trnu se hadice od sběrače připojí k nádrži. Pokud má sběrač funkci letní/zimní provoz, je důležité pro sběr vody do nádrže nastavit letní provoz.

TIP Aquanixu: Sběrač dešťové vody PRO je vhodný pro sběr dešťovky do nadzemních nádrží ze střešních ploch až do velikosti 200 m2. Otočné tělo filtru nabízí flexibilní připojení. Dále sběrač disponuje díky optimalizovanému samočištění nízkou údržbou a lze ho snadno přepínat z letního na zimní použití otočením nastavovacího límce. Spolehlivě filtruje znečištění dešťové vody a zabraňuje přetečení nádrže. K dostání v hnědém a šedém provedení.
Sběrač dešťové vody PRO hnědý

Postup pro instalaci sběrače dešťové vody bez demontáže okapového svodu

Postup pro instalaci sběrače bez demontáže okapového svodu je následující:

  • Zakreslení místa pro otvor v nádrži

Na nádrž je potřeba si tužkou zakreslit místo, do kterého se vyvrtá otvor pro napojení hadice od sběrače na dešťovou vodu. Na některých nádržích je prostor pro otvor na hadici od sběračů dešťové vody již vyznačený a předpřipravený pro vrtání.

  • Vyvrtání otvoru do nádrže

Vrtačkou, případně vykružovací pilou (může být součástí připojovací sady) se vyvrtá otvor do nádrže, do kterého se vloží těsnění z připojovací sady a následně se připojí hadice. S pomocí vodováhy se na okapovém svodu zvolí místo pro umístění sběrače na dešťovou vodu a zakreslí se.

  • Vyvrtání otvoru do okapového svodu

Stejně jako při vrtání do nádrže se na označeném místě vyvrtá otvor pro sběrač do okapu. Do vytvořeného otvoru se vloží pryžová guma, která se nachází na konci sběrače. Pomocí dotahovací matice se sběrač připevní k okapu.

  • Napojení hadicového potrubí

Za použití hadicového trnu se hadice od sběrače připojí k nádrži. Pokud má sběrač funkci letní/zimní provoz, je důležité pro sběr vody do nádrže nastavit letní provoz.

TIP Aquanixu: Sběrač dešťové vody Speedy bezproblémově nasbírá vodu do nádrží a sudů z ploch o velikosti až 80 m2! Jednou z jeho největších výhod je velmi rychlá instalace bez potřeby demontáže okapového svodu, jehož průměr může být 70–100 mm. Při naplnění nádrže slouží Speedy jako přepad vody a současně disponuje přepínáním na letní a zimní provoz. V balení je se sběračem i těsnění, vrták a flexi hadice o průměru 1 ¼“.
Sběrač dešťové vody Speedy

Výklopná klapka

Další častou možností, jak dostat dešťovou vodu z okapu do nádrže je přes takzvanou výklopnou klapku. Montáž klapky se provádí jejím vložením do libovolné výšky okapového svodu. Manuálním vyklopením klapky směrem od okapového svodu je zajištěn nátok do nádrže, v opačném případě voda pokračuje okapovým svodem do odtoku, nejčastěji do kanalizace. Tento systém není automatický, je tedy potřeba hlídat výšku hladiny vody v nádrži. Současně je nutné mít nádrž bez víka, případně zajištěn vstup do nádrže tak, aby se přes klapku voda dovnitř nádrže dostala.

Nevýhodou tohoto řešení je, že všechny nečistoty, které jsou odváděny dešťovým svodem ze střechy se dostávají přímo do nadzemní nádrže, kde se postupně rozkládají, hnijí a sedimentují, což má negativní vliv na kvalitu dešťové vody. Dalším negativním faktorem je skutečnost, že v případech, kdy je víko nadzemní nádrže otevřené, dostává se do nádrže taktéž sluneční záření, které podporuje růst řas a sinic, či ostatních mikroorganismů, což obzvláště v letních měsících zhoršuje kvalitu vody, která se může začít rychleji kazit.

Přímé vedení okapu do nádrže

Jednou z variant je i postavení nádrže nebo sudu přímo pod konec okapu či okapového svodu. Okapový svod se v požadované délce seřízne a nádrž se vloží pod jeho konec. V takovém případě je nutné mít vyřešen odtok dešťové vody, protože ve chvíli, kdy je nádrž naplněna po okraj, by došlo k jejímu přetečení. Současně je potřeba mít nádrž buď bez víka, nebo mít vytvořený dostatečně velký otvor pro okapový svod.

U této varianty je stejně jako u výklopné klapky vyšší riziko rychlé kazivosti vody.

Související články: Jak pohodlně dostat vodu z nadzemní nádrže nebo sudu na dešťovou vodu | Jak nainstalovat nadzemní nádrž nebo sud na dešťovou voduProč je dobré míti sběrač dešťové vody

Připojení okapu k nádrži je efektivním a rozumným řešením

Připojení okapového systému k nadzemní nádrži nebo sudu na dešťovou vodu je praktickým a vhodným řešením, které umožňuje dobré využití dešťové vody pro různé účely, zejména v zahradě. Jedním z nejefektivnějších způsobů je použití sběrače dešťové vody, jehož hlavními přednostmi jsou automatické zabraňování přetečení nádrže, filtrace dešťové vody, možnost přepínání letního a zimního provozu a instalace jak s demontáží, tak i bez demontáže okapového svodu.

Dalšími z často užívaných možností jsou výklopné klapky či přímé vedení okapu do nádrže. Variant ke sběru dešťové vody do nadzemních nádrží a sudů je prakticky nespočet, při výběru systému vždy záleží na preferencích a finančních možnostech.

 

Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat projekt? Kontaktujte nás či navštivte náš e-shop.