Jak správně vyčistit filtrační koš aneb Filtraci je nutné mít i mýt

Součástí systému pro efektivní hospodaření s dešťovou vodou na zahradě i v domě bývá mimo podzemní nádrže na dešťovou vodu také její filtrace. Tento důležitý prvek představuje klíčový krok k zachycení a odstranění nečistot, které mohou nepříznivě ovlivnit kvalitu vody. Optimální průtok vody však není možný v případě, že se v záchytech filtračních prvků nečistot seskupí příliš mnoho. Proto je důležitá jejich pravidelná kontrola a následné čištění.

Bez filtrace se dešťovka (ne)obejde

Funkci mechanické filtrace obvykle zastává v systému pro využití dešťové vody filtrační koš. Jeho účelem je zachytit nečistoty a pevné částice, které mohou negativně ovlivnit kvalitu a efektivitu využití dešťové vody. Do nádrže se nečistoty společně s dešťovou vodou dostanou ze střech či jiných zpevněných ploch, ze kterých se voda sbírá.

Pravidelné kontroly filtračního koše

Filtrační koš je nezbytné pravidelně kontrolovat, zvláště po přívalových deštích, které do nádrže přinášejí velké množství nečistot. Ty ho nejen ucpávají, ale zároveň ohrožují jeho správné fungování. Koš by měl být kontrolován a čištěn alespoň několikrát ročně, ideálně v pravidelných intervalech každých 14 dní, především v období jarních a podzimních měsíců.

Postup pro správné čištění filtračního koše

Postup pro čištění filtračního koše je velmi jednoduchý. Koš se vyjme z filtrační šachty, popřípadě se odmontuje z řetízku či nátokového potrubí v podzemní nádrži. Ze záchytu filtračního koše se manuálně odeberou veškeré nečistoty. Koš se opláchne čistou vodou (lze použít i vysokotlaký čistič či zahradní hadici) a čistý se vrátí zpět do filtrační šachty, nebo do nádrže. Při čištění je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nebyla poškozena sktruktura koše. Celý proces by neměl zabrat více než pět minut.

TIP Aquanixu: Tento postup pro čištění filtračního koše lze využít na všechny dostupné produkty z nabídky filtračních šachet, závěsných filtračních košů i košů s instalací na nátokové potrubí.

Jednoduchá údržba, dlouhodobé výhody

Pravidelné a správné čištění filtračního koše je zásadní pro udržení optimálního výkonu celého systému pro akumulaci a následné využití dešťové vody. Tato jednoduchá a časově nenáročná údržba může prodloužit životnost filtračního koše na neomezeně dlouhou dobu.

Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat váš projekt? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám ohledně hospodaření s dešťovou vodou poradíme.