Splavování nečistot a podzimního listí? Správná filtrace dešťovky to jistí!

Podzim představuje pro majitele podzemní nádrže na dešťovou vodu poněkud komplikovanější období. Větší výskyt spadaného listí ze stromů i dalších splavených nečistot totiž způsobují rychlejší kazivost vody v nádrži, zároveň jsou hrozbou pro samotné čerpadlo. Účinnou filtrací lze těmto komplikacím předejít. Jak na to?

Na co nezapomenout při akumulaci dešťové vody pro pozdější využití

Akumulace dešťové vody pro její pozdější využití (jak pro zálivku zahrady, tak i v domě pro splachování WC, praní prádla či sprchování) vyžaduje konkrétní proces, který je pro bezproblémové fungování zcela nezbytné dodržet. Ať už se jedná o správný výpočet velikosti nádrže na dešťovou vodu, vhodný výběr s ohledem na půdní podmínky či dodržení předepsaných postupů při usazování do země, důležité je myslet i na dostatečnou filtraci dešťové vody, která zajistí plynulý průtok vody.

Proces filtrace

Má-li být dešťová voda využívána především na zahradě na zalévání či například mytí auta, postačí systém bez jakékoli zvláštní filtrace vody – musí se pouze zabezpečit, že do nádrže nebude splavováno listí, větvičky či další větší nečistoty, které by nádrž zanášely. Využití dešťové vody v domě vyžaduje podstatně kvalitnější filtraci.

Filtrace začíná hned pod svislým okapovým svodem. Zde se napojí lapač střešních splavenin, který zachytí hrubší nečistoty. Dále přes kanalizační potrubí proudí voda do filtračního koše, případně filtrační šachty, kde se zachytí již většina drobných nečistot. Takto pročištěná voda je naprosto vhodná pro užití v zahradě. Pro použití dešťové vody v domě je zapotřebí mechanického čištění pomocí vnitřních jemných filtrů.

Číslo 1 – Geiger

Geigery neboli lapače střešních splavenin slouží jako první filtrace pro sbíranou dešťovou vodu ze střech pomocí okapových svodů. Síta uvnitř lapačů zachycují větší nečistoty, například větvičky či listí. Standardně bývají lapače vyrobeny z kvalitního a velmi odolného polypropylenu, který je obohacený o skelná vlákna, která zabraňují mechanickému, chemickému a tepelnému poškození. Současně materiál obsahuje UV stabilizátory proti blednutí a stárnutí plastu.

Geiger RSK 2000

Geiger RSK 2000

Kvalitní černý geiger RSK 2000 dodávaný včetně KG kolena 87°, koše na nečistoty a dělící přepážky sloužící jako sifon je vybaven spodním odtokem DN 110. Je vhodný pro svodová okapová potrubí 50 / 75 / 80 / 90 / 100 či 125 milimetrů.

Lapač splavenin s bočním odtokem

Geiger DN 110 s bočním odtokem

Tento lapač s bočním odtokem geiger DN 110 slouží pro odvod dešťových povrchových vod do kanalizačního systému. Jeho největší výhodou je možnost mělkého uložení dešťové kanalizace.

Geiger s klapkou

Geiger s klapkou

Tato okapová vpusť neboli geiger s klapkou v černé barvě má zvýšenou odolnost proti zamrzání. Součástí dodávky je taktéž lapač nečistot v podobě košíku a inspekční poklop pro snadné čištění.

Číslo 2 – Filtrační koš / filtrační šachta

Filtrační koše jsou vhodným a ekonomicky přívětivým řešením pro filtraci splavenin z okapových svodů. Filtrační koš se umisťuje do nádrže na dešťovou vodu. Vyčistí veškeré nečistoty do velikosti menší než půl milimetru.

Filtrační šachty vynikají snadnou instalací a proti filtračním košům pod nátok do akumulační nádrže také jednoduchou údržbou (čištěním filtračního koše). Vyčistí všechny nečistoty do velikosti menší než půl milimetru.

Filtrační koš MD

Filtrační koš na nátokové potrubí do nádrže

Tento filtrační koš na nátokové potrubí do nádrže je vhodný pro odvodňovací plochu střechy do 200 m2. Jeho výhodami jsou možnost dodatečné instalace do jakékoli nádrže s průměrem přítokového potrubí DN 110-160 (podle typu; DN 110, DN 125, DN 160) a velmi snadná údržba.

Závěsný filtrační koš

Závěsný filtrační koš

Do jakékoli podzemní nádrže na dešťovou vodu lze instalovat závěsný filtrační koš s otvory 0,35 milimetrů. Průměr 300 milimetrů a výška 240 milimetrů totiž zaručují možnost umístění koše pod všechny průměry potrubí, od DN 110 až po DN 200. Vyniká snadným čištěním – pomocí tří šroubů je třeba odmontovat poklop nádrže, odháknout karabinu, koš vyndat a nečistoty buď ručně vyndat, nebo propláchnout hadicí.

Filtrační šachta DN 400 pochozí

Filtrační šachta DN 110

Pro střechy do velikosti 300 m2 je před akumulační nádrže nebo vsakovací objekty dobrou volbou filtrační šachta DN 110. Tato šachta nabízí tři možnosti připojení a použití – připojení jednoho potrubí nahoře, připojení obou potrubí v horní části (jedno funguje jako přítok, druhé jako bezpečnostní přepad) a připojení obou potrubí v horní části, přičemž jsou obě strany využívány jako přítok. Filtr disponuje čtyřmi připojovacími kusy pro snadné napojení na potrubí DN 110. Možnost použití prodlužovacího nástavce 20 cm nebo 35 cm.

Filtrační šachta DN 400 pochozí

Filtrační šachta DN 400

Díky vyjímatelnému jemnému nylonovému koši s otvory 0,35 milimetrů se přes tuto filtrační šachtu DN 400 pochozí (až do velikosti odvodňované plochy 500 m2), nedostanou do nádrže žádné přebytečné nečistoty. Disponuje teleskopickým poklopem, díky kterému se jednoduše nastaví výška pochozího poklopu s okolním terénem. V případě hlubšího uložení dešťové kanalizace lze doplnit o prodlužovací modul. Tato filtrační šachta nabízí také provedení s pojízdným poklopem do zátěže 3,5 tuny.

Filtrační šachta DN 400 Drainstar

Filtrační šachta DN 400 Drainstar

Největší výhodou filtrační šachty Drainstar DN 400 pochozí s 0,35milimetrovými otvory a nastavitelnou hloubkou (DN 110 či DN 160) je, že se díky nátoku a odtoku na stejné úrovni neztrácí výška. Zvládá vyfiltrovat až 500 m2 odvodňovaných střech a ve dnu disponuje dvěma otvory o průměru 5 milimetrů pro odtok zbylé vody. Tato filtrační šachta nabízí možnost prodloužení pomocí prodlužovacího modulu a může být i v provedení s pojízdným poklopem do zátěže 3,5 tuny.

Číslo 3 – Vnitřní filtr

Vnitřní filtry pro použití vody v domě jsou nejjemnějším stupněm přečištění; umí zbavovat vodu chloru a chlorových sloučenin, organických látek a nepříjemných zápachů. Zároveň chrání proti vzniku vápenatých usazenin, čímž šetří rozvody či kohoutky.

Jemný filtr Dolphin - Sada 10

Jemný filtr Dolphin 10“

Kompletní sada jemného filtru Dolphin 10“ s vymývatelnou vložkou, držákem pro uchycení filtru a klíčem na snadné povolení matice při čištění vložky je vyrobena z netoxických materiálů ideálních pro styk s vodou. Vhodná pro průtok vody do 3500 l/h.

Filtr Atlas Hydra Rainmaster Trio

Filtr Atlas Hydra Rainmaster Trio RSH 1“ + FA + LA

Třístupňový domovní filtr Atlas Hydra Rainmaster Trio se třemi nádobami a mechanickým čištěním zvládne čistit jak vodu užitkovou, tak i pitnou. První nádoba s filtrační schopností 50 mikronů filtruje mechanické nečistoty (například písek) a díky spodnímu ventilu je jednoduše vymývatelná. Nádoba s aktivním uhlím zajišťuje odstranění zápachu, zabarvení a chlóru. Poslední nádoba s filtrační schopností 25 mikronů protékající vodu dočišťuje.

TIP Aquanixu: Pro kompletní a dokonalé dočištění srážkové vody lze k trojfiltru připojit UV lampu, která zajistí 100% biologické vyčištění dešťové vody.
Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat váš projekt? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám ohledně hospodaření s dešťovou vodou poradíme.