Dešťová voda a rajčata: Ideální dvojice pro úspěšné pěstování

Využívání dešťové vody v zahradě není šetrné jen k peněženkám – svým složením poskytuje výborné podmínky i pro růst rostlin a různých plodin. Rajčata, oblíbená mezi zkušenými zahrádkáři i pěstitelskými začátečníky, dokážou pro svůj zdravý vývoj a maximální rozvoj efektivně využít všechny živiny, které jsou v dešťové vodě obsaženy. Navíc nejsou náročná na prostor, péči ani skladování. Jaké odrůdy rajčat je možné snadno pěstovat a jakým způsobem?

Proč pěstovat právě rajčata

Rajčata jsou častou a zároveň vynikající volbou pro domácí pěstitelství. Nabízejí nejen svěží chuť, ale jsou bohatá i na vitamíny, železo a draslík. S různými dostupnými odrůdami, každá s vlastní chutí a vlastnostmi, lze rajčata snadno pěstovat prakticky kdekoli. Tato možnost je vhodná nejen pro ty, kteří nemají vlastní zahradu či skleník, ale díky nenáročnosti sadby je příhodná i pro začínající pěstitele.

Dešťová voda: Tajemství zdravého růstu rajčat

Podstatnou součástí růstu rajčat je kvalitní závlaha. Dešťová voda představuje ideální zdroj – svou čistotou, absencí chloru a bohatostí na přírodní živiny je pro pěstování vlastní úrody velmi významná. Kromě ekologického hlediska je navíc výhodná i ekonomicky, neboť je přírodou poskytnuta zadarmo.

TIP Aquanixu:kompletními sestavami pro zálivku zahrady a jiné venkovní použití můžete dešťovou vodu využívat takřka okamžitě. Vybírat lze mezi varianty Standard, Premium a Home Set. Například varianta Premium obsahuje vždy podzemní nádrž na dešťovou vodu, automatické ponorné čerpadlo, šachtu rozvodu vody i filtrační koš MD dle zvolené dimenze. Dále je v sestavě k dispozici ultrazvukový ukazatel stavu hladiny v nádržiPE hadice, potřebné spojky pro snadné napojení a kulový ventil.

Jak pěstovat rajčata

Aby rajčata dosáhla maximálního potenciálu, je důležité držet se postupu pro pěstování, připravit kvalitní půdu, správně je zalévat a dbát na dostatečné slunce. Rajčata jsou obecně teplomilná, na první slunce je však nutné je postupně připravit – přímý žár je totiž může popálit.

Je nutné počítat s tím, že se rajčata vysazují poměrně daleko od sebe. Při přesazování sazenic se zajišťuje jak hlubší uložení pro dostatečnou tvorbu kořenů, tak budoucí opora pro jejich následné uvazování.

Přísun vody se zajišťuje pravidelným zaléváním ke kořenům. Správnému růstu rajčatům pomůže přidání kompostu či granulovaného hnoje do půdy.

Čas na sklizeň přichází ve chvíli, kdy lze rajčata snadno odtrhnout. S blížícím se podzimem či nižšími teplotami lze otrhat i zelená rajčata, sklidit do bedny či přepravky a nechat je dozrát v teple domova.

Jednotlivé druhy rajčat pro domácí pěstování:

Druh Specifikace Postup pro pěstování
Rajče tyčkové - Stupické polní rané (15 sem.) Velmi raná odrůda s plody výborné chuti pro přímý konzum. Doporučuje se vést na 2 až 3 výhony. Zalévat větší dávkou vody v dlouhých intervalech. Semena se vysévají do truhlíků či výsevných misek do speciálního výsevního substrátu. Sazeničky je možné okolo 5. týdně přesadit do zahrady ve vzdálenosti 3-4/m2.
Rajče keříčkové - Darinka F1 (40 sem.) Raná odrůda poskytující vysoký výnos. Závlaha 1x týdně velkou dávkou vody. Semena se vysévají do truhlíků či výsevných misek do speciálního výsevního substrátu. Sazeničky je možné okolo 5. týdně přesadit do zahrady ve vzdálenosti 3-4/m2.
Rajče tyčkové - Tornádo F1 (35 sem.) Výnosný hybrid. Na rostlinách je třeba odstranit boční výhony. Závlaha 1x týdně velkou dávkou vody. Při rychlení je nutné intenzivně větrat. Semena se vysévají do truhlíků či výsevných misek do speciálního výsevního substrátu. Sazeničky je možné okolo 5. týdně přesadit do zahrady ve vzdálenosti 3-4/m2.
Rajče rybízové - Divoké rajče (15 sem.) Bujně rostoucí odrůda z druhu původních středoamerických rajčat. Drobné červené plody mají hmotnost pouze kolem 1 g. Bohatě větvené vijany nesou až 100 květů. Rostlinu můžete vést na opoře nebo nechat se plazit po zemi. Semena se vysévají do truhlíků či výsevných misek do speciálního výsevního substrátu. Sazeničky je možné okolo 5. týdně přesadit do zahrady ve vzdálenosti 80 x 40 cm.
Rajče tyčkové - Bibi (30 sem.) Třešňový typ, rané. Drobnější plody výborné chuti jsou pevné, vhodné pro přímý konzum i krátkodobé skladování. Ideální závlaha je 1x týdně velkou dávkou vody. Při rychlení je nutné intenzivně větrat. Semena se vysévají do truhlíků či výsevných misek do speciálního výsevního substrátu. Sazeničky je možné okolo 5. týdně přesadit do zahrady ve vzdálenosti 3-4/m2.
Rajče tyčkové - S. Marzano Gigante 3 (30 sem.) Středně pozdní odrůda typu San Marzano s nepraskajícími, pevnými plody, vhodnými především pro kuchyňské zpracování. Ideální pro pěstování ve skleníkách, fóliovníkách i na polích. Semena se vysévají do truhlíků či výsevných misek do speciálního výsevního substrátu. Sazeničky je možné okolo 5. týdně přesadit do zahrady ve vzdálenosti 3-4/m2.
Rajče keříčkové - Vilma (50 sem.) Kompaktní keříčkovitě rostoucí odrůda pro pěstování v nádobách na balkonech a terasách. Rostlina má přirozeně zakrslý růst a nevyžaduje ošetřování retardanty. Drobné třešňovité plody dosahují hmotnosti 15-20 g. Produktivní odrůda s potenciálem až 150 plodů na jedné rostlině. Semena se vysévají do truhlíků či výsevných misek do speciálního výsevního substrátu. Sazeničky je možné okolo 5. týdně přesadit do zahrady ve vzdálenosti 20 x 20 cm.
Rajče tyčkové - Pedro F1 hybrid Pozdní, hybridní odrůda typu LSL, určená pro teplé i studené rychlení ve sklenících i fóliových krytech. V teplejších oblastech ji lze pěstovat i na poli. Plod je středně velký až velký, kulovitý, hladký bez žíhání a žeber, odolný proti praskání. Je rezistentní TMV a F2. Má dlouhou dobu skladovatelnosti a dobrou chuť. Hmotnost plodu je 120-135 g. Semena se vysévají do truhlíků či výsevných misek do speciálního výsevního substrátu. Sazeničky je možné okolo 5. týdně přesadit do zahrady ve vzdálenosti 80 x 50 cm.

Dostali jste semínka rajčat jako vánoční dárek od společnosti Aquanix? Nezapomeňte si je vysadit do konce roku 2024 (exp. doba: 12/2024).

Fotogalerie:

Na co si dát při pěstování rajčat pozor

Na pravidelném přísunu vody sice záleží, ale není dobré rajčata vystavovat neustálému zalévání nebo přímému dešti.

Vlhké prostředí zase může zavinit vznik plísní – ty poznáte podle skvrn na okrajích listů či stoncích (jsou šedozelené a postupně přechází do šeda). Napadené listy je nutné ihned odstranit. Potížím lze předcházet vhodným postřikem.

 

Zaléváte rostliny a plody dešťovou vodou? Podělte se s námi o vaši úrodu na Instagramu a příspěvek označte hastagem #pestujidestovkou.

Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat váš projekt? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám ohledně hospodaření s dešťovou vodou poradíme.