Sněhová nadílka jako zdroj dešťové vody nejen pro příští sezonu

Poslední dny přinesly po celém území České republiky několikacentimetrovou vrstvu sněhu. Pro majitele podzemních nádrží na dešťovou vodu je tato skutečnost značnou výhodou, neboť jim sněhová nadílka v nadcházejícím roce poskytne dostatek zásob jak pro zálivku zahrady, tak i pro využití dešťové vody v domě. Sníh je navíc možné pro závlahu rostlin využít už nyní. Jak?

Výhody sněhové vody

Výhod využití sněhové vody pro zálivku rostlin je oproti vodě pitné mnoho. Sníh, v podstatě zmrzlá dešťová voda, je bohatá na oxid dusnatý, který je možné vnímat téměř jako přírodní hnojivo – podporuje vývoj kořenů, klíčení i kvetení rostlin a zvyšuje jejich odolnost. Oproti vodě z kohoutku, která obsahuje chemikálie, sůl a chlor, je sněhová voda jak ekologičtější, tak i ekonomičtější variantou – je zdarma. Stačí sníh venku nabrat a využít ho pro zálivku domácích rostlin, které vyžadují celoroční péči. Při jeho užití je však potřeba dodržet jisté náležitosti.

Jak zalévat dešťovou vodou v zimě

TIP Aquanixu: Sníh není možné jen tak vzít a položit ho na půdu rostlin – rostlinám to způsobí teplotní šok, po kterém mohou uhynout.

Postup pro užití sněhové vody pro zálivku domácích rostlin je následující:

  • Nasbírejte čistý sníh (bez zabarvení a nečistot)
  • Naplňte sněhem libovolný počet nádob (například kbelíky)
  • Přeneste nádoby se sněhem do domu
  • Nechte sníh v nádobách roztát
  • Po dosažení pokojové teploty je možné s vodou zalévat rostliny
  • Skladujte vodu maximálně týden, aby se nezkazila

Jak zajistit zásoby dešťové vody na následující sezonu

Plnění podzemních nádrží na dešťovou vodu tajícím sněhem nepředstavuje pro jejich majitele žádnou starost, systém si vše obstará sám. Zpevněná plocha střechy či jiných povrchů umožní společně s dešťovými svody odtok dešťové vody přímo do nádrže. Důležitá je pouze kontrola filtračních prvků.

Filtrační prvky jako stěžejní bod systému pro efektivní hospodaření s dešťovou vodou

Každá podzemní nádrž na dešťovou vodu by měla obsahovat mechanickou filtraci, jako je lapač střešních splavenin/geiger a filtrační koš, umístěný ve filtrační šachtě, nebo přímo v nádrži. Jedině s kvalitní filtrací je možné předejít zrychlené kazivosti, zbarvení či zápachu vody.

Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat váš projekt? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám ohledně hospodaření s dešťovou vodou poradíme.