0
Váš košík je prázdný!

Jak zazimovat podzemní nádrž na dešťovou vodu

čtvrtek, 12 listopad 2020 14:10; Přečteno 143 x
Blog; Tisk Email

Majitelé podzemních nádrží na dešťovou vodu musí před zimou najít několik minut času, aby mohli na jaře pokračovat ve využívání dešťové vody na zálivku. Je třeba zabránit zamrznutí vody ve všech součástech systému, které jsou mělko pod terénem a nejsou chráněny v nezámrzné hloubce.

Obvykle to řeší všichni, kdo využívají dešťovou vodu na zálivku zahrady. Ať už máte automatickou závlahu nebo zaléváte manuálně hadicí a postřikovači, je třeba vodu ze všech součástí vypustit. Mráz by totiž jinak mohl ventily, postřikovače a další součásti roztrhat.

Je to podobné jako u jiných letních vodovodů, které je třeba na zimu vypouštět. U podzemní nádrže s ponorným čerpadlem a vodovodem mělko pod terénem se obvykle postupuje následovně.

  1. Vypnete přívod elektřiny do nádrže (vyhození jističe u čerpadla, vytažení ze zásuvky...)
  2. Otevřete vypouštěcí ventil v nádrži (případně může být umístěn v jiném nejnižším místě systému, v šachtě atd.)
  3. Otevřete ventily všech přípojných míst na zahradě (zahradní šachty, zahradní sloupky atd.)
  4. Pro případ, že by někde potrubí nebylo ve spádu, je dobré směrem od zahradních ventilů vyfoukat systém kompresorem.

Řešit to samozřejmě nemusí ti, kteří mají vedení vodovodu od čerpadla vedeno v nezámrzné hloubce do domu na WC, případně do nějaké temperované místnosti (garáž, sklep) a odtud zpět na zahradu nezámrzným ventilem na fasádě.

Pokud je nádrž usazena s krytím alespoň 500 mm, nemusíte se o ni ani o ponorné čerpadlo a další součástí, které jsou pod poklopem nádrže, v zimě bát. Díky relativně stálé plusové teplotě v dolních částech nádrže je zajištěno, že ani zbylé části blíže k terénu nemrznou. Akorát dochází ke kondenzaci a tvorbě kapek pod poklopem, což by nemělo ničemu vadit.

Doprava Zdarma na Dešťovénádrže.cz