Jak odzimovat podzemní nádrž na dešťovou vodu a připravit zahradu na jaro

Blížící se jaro přináší nejen teplejší počasí, ale zároveň vyzývá k přípravě zahrady na novou sezonu. Pro majitele podzemních nádrží na dešťovou vodu je nyní ideální čas k odzimování celého vodohospodářského zahradního systému. Jak postupovat s nádrží a ostatními komponenty, jak znovu zapojit systém, co zkontrolovat a kdy volat odborníka?

Revitalizace zahrady po zimě, pěstování a využití dešťové vody

Přicházející jaro přináší profesionálním i nadšeným zahrádkářům plné pracovní nasazení – prořezávání stromů, úprava trávníku i výsadba nových plodin. A právě při vlastním pěstování je důležité pamatovat na pravidelnou závlahu, pro kterou hraje klíčovou roli systém pro hospodaření s dešťovou vodou.

Jak opětovně zapojit systém pro využívání dešťové vody v zahradě

Přes zimu je systém pro hospodaření s dešťovou vodou (nebo alespoň jeho zahradní větev) vypnutý. Před začátkem nové sezony je třeba ho opětovně zapojit. Proces zapnutí je jednoduchý – u nádrží s ponorným čerpadlem a vodovodem mělko pod terénem se standardně postupuje následovně:

  • otevřete bezpečnostní víko nádrže
  • zavřete vypouštěcí ventil v nádrži
  • otevřete ochranná víka všech přípojných míst na pozemku (zahradní šachty, zahradní sloupky a podobně)
  • zavřete ventily všech přípojných míst na pozemku
  • zapněte přívod elektřiny do nádrže (nahození jističe u čerpadla, zapojení do zásuvky a podobně)
  • zavřete ochranná víka přípojných míst a bezpečností víko nádrže a zabezpečte je vůči cizímu vniknutí

Ti, kteří využívají dešťovou vodu v domě, ať už na splachování toalet či praní prádla, mají systém nastavený celoročně. Zpravidla je však tento systém instalován v kombinaci s využitím srážkové vody i na zálivku zahrady, a to v samostatných okruzích. Venkovní okruh, tedy systém pro využití nasbírané vody v zahradě, ale musí být procesu zazimování a následnému odzimování podroben.

Kontrola jednotlivých komponentů systému pro hospodaření s dešťovou vodou

Během mrazivých měsíců jsou ventily, postřikovače a další součástky systému pro hospodaření s dešťovou vodou, které jsou uložené mělko pod terénem a nejsou tak chráněné nezámrznou hloubkou, vystaveny značnému nebezpečí – mráz mohl jednotlivé díly poničit, či dokonce roztrhat. S nástupem jara, před zapojením systému, je u všech těchto součástek doporučeno provést optickou kontrolu. V případě, že má nějaká ze součástek viditelný defekt, je dobré ji vyměnit ještě před uvedením do provozu.

Ve chvíli, kdy se systém spustí, je třeba se přesvědčit, zda voda neuniká na nežádoucích místech, například právě přes jednotlivé komponenty systému (přípojky, ventily, odběrná místa…). Častým problémem bývá kupříkladu špatné uložení zahradní hadice (v hadici zůstala voda, která zmrzla, nebo vlivem nevhodného navití hadice praskla).

TIP Aquanixu: S hadicovým vozíkem White Line Titan Bradas vás příchod jara nepřekvapí. Pevná a stabilní konstrukce, která pojme až 60 metrů zahradní hadice a je opatřena práškovým lakem proti korozi, disponuje posuvným vedením hadice pro snadné navíjení i odvíjení. Komfortní madlo s úchytem z měkčeného plastu a protiskluzná kolečka dělají z hadicového vozíku Titan uživatelsky velmi přívětivou záležitost. 

Dodávka obsahuje hadicový vozík (v demontovaném stavu), sadu přípojek a postřikovač, stačí jen doplnit vhodnou 1/2" hadicí v požadované délce.

hadicovy-vozik-white-line-titan-bradas

Zvýšenou pozornost vyžadují i filtrační prvky systému. Lapače střešních splavenin a filtrační koše (případně filtrační šachty) je pro jejich budoucí bezproblémový chod nutné zkontrolovat a vyčistit. Jak se nejlépe postarat o filtraci systému pro hospodaření s dešťovou vodou se dozvíte v článku Jak správně vyčistit filtrační koš aneb Filtraci je nutné mít i mýt.

Co dělat, když systém pro využívání dešťové vody v zahradě nefunguje

Nefunkčnost systému může být způsobena různými faktory. V případě problémů s ponorným čerpadlem nebo jinými součástmi je vhodné kontaktovat odborníka, aby byla zajištěna správná oprava a optimální fungování soustavy. Věnování času kontrole systému před začátkem jara umožňuje v nadcházející sezoně využívat dešťovou vodu a celý systém pro hospodaření s dešťovou vodou naplno a bez obav.

Video: Jak odzimovat podzemní nádrž

Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat váš projekt? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám ohledně hospodaření s dešťovou vodou poradíme.