Jak prodloužit životnost systému na dešťovou vodu: Co nezanedbat v údržbě

Funkční systém na dešťovou vodu pro zahradu i domácnost vyžaduje pravidelnou kontrolu. Údržba prodlužuje životnost jednotlivých součástí, zachovává kvalitu zachycené vody a snižuje riziko poruch i neplánovaných nákladů. Co nezanedbat a jak si péči rozvrhnout v průběhu roku?

 

Dobře navržené a správně provedené řešení pro hospodaření s dešťovou vodou může sloužit bez problémů mnoho let. Na jeho spolehlivosti se však významně podílí stav jednotlivých dílů – zejména filtračních prvků, čerpadla, potrubí a řídicích prvků. Pravidelná údržba pomáhá udržet systém v provozuschopném a bezpečném stavu.

Proč je pravidelná údržba systému na dešťovou vodu nezbytná

V neudržovaném systému se mohou hromadit nečistoty, které snižují účinnost filtrace a zatěžují čerpadlo. Zanedbaný systém navíc zvyšuje riziko mikrobiologického znečištění vody, a tedy i ohrožení zdraví, pokud se voda využívá v domácnosti (například na praní či splachování). Pravidelnou vizuální kontrolou a drobnými zásahy lze předejít technickým potížím i zbytečným investicím do oprav.

TIP Aquanixu: Filtrační koš MD 110 je ideálním řešením pro každého, kdo využívá podzemní nádrž a chce mít jistotu bezproblémového provozu a čisté vody bez nečistot. Tento praktický koš se umisťuje přímo dovnitř podzemní nádrže a je vhodný pro střechy o ploše až 200 m². Díky svému univerzálnímu provedení jej lze dodatečně nainstalovat téměř do jakékoli nádrže s přítokovým potrubím o průměru DN 110.
Filtrační koš MD 110

Co pravidelně kontrolovat a jak často

Systém na dešťovou vodu se skládá z několika základních komponent. Každá z nich vyžaduje specifickou péči. Doporučený harmonogram údržby vypadá následovně:

Jednotlivé díly Doporučená činnost Frekvence
Mechanická filtrace Výplach hrubého koše v nádrži nebo filtrační šachtě každé 1–3 měsíce
Vnitřní filtrace Výměna filtračních vložek 1× za 3–6 měsíců
Potrubí a ventily Těsnost, průchodnost, tlakové ztráty dle potřeby
Dopouštění vody Funkce elektromagnetického ventilu, odezva sondy každé 1–3 měsíce
Nádrž a její příslušenství Kontrola hladiny, čistota, stav čerpadla 1× ročně
Tabulka 1: Harmonogram údržby systému pro hospodaření s dešťovou vodou.

 

TIP Aquanixu: Filtr Hydra Rainmaster Trio RSH 1" od Atlas Filtri je třístupňový filtrační systém vhodný pro úpravu dešťové i pitné vody. Kombinuje mechanickou filtraci s aktivním uhlím, díky čemuž účinně odstraňuje nečistoty, chlór, zápach i zákal. Má samočisticí funkci a vysoký průtok až 8000 litrů za hodinu. Všechny filtrační vložky jsou součástí balení. Ideální řešení pro využití dešťové vody v domácnosti.
Filtr Hydra Rainmaster Trio RSH 1

Sezónní údržba: Jak připravit systém na zimu a znovu spustit na jaře

S příchodem podzimu a jara je třeba věnovat systému pro hospodaření s dešťovou vodou pár minut času. Jedná se o nenáročné úkony, které mohou ovlivnit jeho funkčnost po dlouhá léta.

Podzim a zima

Zazimování nádrže by se mělo týkat všech, kteří dešťovou vodu využívají pro zálivku zahrady, ať už jde o automatickou, nebo manuální závlahu. Podobně jako u letních vodovodů, které se musí na zimu vypouštět, je nutné věnovat pozornost všem součástem systému podzemních akumulačních nádrží ještě před příchodem zimy. Příprava je jednoduchá – u nádrží s ponorným čerpadlem a potrubím vedeným mělce pod terénem se standardně postupuje takto:

  • vypněte přívod elektřiny do nádrže (vyhození jističe u čerpadla, vytažení ze zásuvky a podobně)
  • otevřete vypouštěcí ventil v nádrži
  • otevřete ventily všech přípojných míst na pozemku (zahradní šachty, zahradní sloupky a podobně)
  • vyfoukněte systém kompresorem směrem od zahradních ventilů – zvlášť pokud není potrubí všude ve spádu

Vypouštění vody ze systému nemusejí řešit pouze ti, kteří mají vedený vodovod od čerpadla v nezámrzné hloubce do domu, případně do temperované místnosti, a zpět na pozemek ho přivádějí nezámrzným ventilem na fasádě. Pokud je nádrž v zemi usazena s minimálním krytím 500 milimetrů, není třeba se o její komponenty a další součásti uložené těsně pod poklopem bát.

Kompletní sortiment k tomuto tématu naleznete v kategoriích: Podzemní nádrže | Kompletní sestavyFiltrace | Čerpací technika | ZavlažováníPříslušenství.

Jaro

Přes zimu je systém pro hospodaření s dešťovou vodou (nebo alespoň jeho zahradní větev) vypnutý. Před začátkem nové sezóny je třeba ho opětovně zapojit. Proces zapnutí je snadný – u nádrží s ponorným čerpadlem a vodovodním potrubím uloženým mělce pod terénem se standardně postupuje následovně:

  • otevřete bezpečnostní víko nádrže
  • zavřete vypouštěcí ventil v nádrži
  • zavřete ventily všech přípojných míst na pozemku
  • zapněte přívod elektřiny do nádrže (nahození jističe u čerpadla, zapojení do zásuvky a podobně)
  • zavřete bezpečnostní víko nádrže a zabezpečte je vůči cizímu vniknutí

Domácnosti, které využívají dešťovou vodu například ke splachování toalet nebo praní prádla, mívají systém nastavený pro celoroční provoz. Ve většině případů je ale kombinován i s venkovním okruhem pro zálivku, který je nutné na zimu zazimovat a na jaře opět uvést do provozu.

TIP Aquanixu: Sestava Raintronic s plochou nádrží Iris 8000 je navržená pro efektivní využití dešťové vody v domě i na zahradě. Obsahuje vše potřebné: podzemní nádrž z odolného polyetylenu vhodnou i do náročných podmínek (jíly, vysoká spodní voda), filtrační koš MD 110, ponorné čerpadlo Easy E-Deep s ochranou proti chodu nasucho, řídicí jednotku RENA s hladinovou sondou, tlakovou nádobu, filtrační systém Hydra Rainmaster Trio a vodovodní šachtu.
Sestava Iris 8000 Raintronic

Profesionální servis a revize systému

Zatímco běžnou údržbu zvládne většina majitelů sama, minimálně jednou za pár let je doporučeno přizvat odbornou firmu ke komplexní kontrole celého systému. Tato revize zahrnuje například:

  • kontrolu čerpadla,
  • test funkčnosti elektromagnetických ventilů a hladinových sond,
  • přetěsnění spojů a ověření průchodnosti rozvodů,
  • revizi elektroinstalace,
  • výměnu filtračních vložek a UV lampy (je-li součástí),
  • přeměření průtoků a tlakových ztrát,
  • nastavení parametrů řídicí jednotky,
  • vyčištění podzemní nádrže.

Profesionální servis je navíc vhodnou příležitostí prodiskutovat možnosti rozšíření systému – třeba o automatickou závlahu, doplňkovou filtraci nebo další okruhy.

Související články: Jak zazimovat podzemní nádrž na dešťovou vodu | Jak odzimovat podzemní nádrž na dešťovou vodu a připravit zahradu na jaro | Bezpečné využívání vody v domě? To zní ohromně | Jak vyčistit nádrž na dešťovou vodu: Podrobný průvodce | Jak zazimovat nadzemní nádrž nebo sud na dešťovou vodu? | Jak správně vyčistit filtrační koš aneb Filtraci je nutné mít i mýt

Údržba systému, která se vyplatí

Pravidelná péče o systém na dešťovou vodu je investicí do jeho bezporuchového provozu. Kontrola filtrů, čerpadel a potrubí zabere minimum času, ale výrazně prodlužuje životnost celého systému. Ať už je voda využívána na zahradě nebo v domácnosti, pravidelná údržba je základem její čistoty i spolehlivého provozu celého systému.

Správná údržba neznamená složité zásahy – stačí několik jednoduchých kroků v průběhu roku.

Autor/ka článku: Alena Veselá

 

Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat projekt? Kontaktujte nás či navštivte náš e-shop.