Instalace akumulační nádrže Columbus XL 8500 l pro zálivku zahrady

Náš realizační tým dokončil instalaci akumulační nádrže v obci Bělá na Havlíčkobrodsku, kde si majitelé pozemku vybrali pro sběr dešťové vody nádrž Columbus XL 8500 litrů. Jednodušší údržbu a čištění obstarává filtrační šachta Drainstar, snadnou a pohodlnou manipulaci pak společně se šachtou rozvodu vody Gard Rain s chromovým ventilem zajišťuje automatické ponorné čerpadlo EASY E-DEEP 1200. Jaké náležitosti celá realizace představuje a na co je třeba si dát opravdu pozor?

Video z instalace

 

Krok č. 1 – Výběr místa výkopu a jeho příprava

Celá realizace začíná vytyčením místa výkopu pro nádrž. Na vyznačeném místě se vyhloubí vhodnou technikou jáma požadovaných rozměrů. Aby byl k dispozici dostatečný prostor pro práci, základna výkopu musí přesahovat rozměry nádrže minimálně o 50 centimetrů na každé straně. Velikost jámy je třeba průběžně kontrolovat a hlídat především její hloubku, která vychází z výšky nádrže a hloubky nátoků dešťové kanalizace od okapových svodů.

„V momentě, kdy je jáma správně vyhloubená, lze na její dno nasypat štěrkový podklad. Pro nádrže Columbus XL je možné použít klasický štěrk frakce 8/16. Síla vrstvy štěrkového podkladu by měla být ideálně 15-20 centimetrů. Tuto vrstvu je potřeba důkladně srovnat a zhutnit,“ upřesňuje postup technický specialista a člen realizačního týmu Aquanix Ing. Ondřej Samek.

Krok č. 2 – Umístění nádrže

Do takto připraveného výkopu lze pomocí vhodné techniky opatrně a bez nárazů umístit akumulační nádrž Columbus XL. Po usazení nádrže do výkopu je nutné do ní napustit 25 centimetrů vody. Následně se provede zásyp štěrkem frakce 8/16 rovnoměrně ze všech stran, aby se nádrž neposunula. „Průběžně po vrstvách v maximální výšce 30 centimetrů je zapotřebí hutnit štěrk ručním pěchovadlem, v žádném případě se nepoužívají mechanické pěchovací stroje. Během zhutňování nesmí dojít k poškození nádrže,“ varuje specialista Ondřej Samek.

Jestliže je nádrž zasypaná štěrkem až k horní hraně nádrže, následuje montáž kopule a teleskopického poklopu. Nejprve se umístí těsnění na hrdlo nádrže a kopule s otvory se následně nasadí do tohoto těsnění. Jednotlivé otvory v kopuli se poté osadí přiloženým těsněním a do nevyužitých otvorů se umístí zátky. Do horní hrany kopule se vtlačí těsnění pro nasazení teleskopického poklopu, následně se napojí nátokové potrubí.

TIP Aquanixu: Pro snadnější vtlačení těsnění je vhodné použít mazadlo.

Krok č. 3 – Montáž filtrační šachty a napojení potrubí

„Filtrační koš je možné umístit přímo do nádrže, pro jednodušší údržbu a čištění je však výhodnější umístit na nátokové potrubí před nádrž filtrační šachtu Drainstar,“ doporučuje Ondřej Samek z realizačního týmu Aquanix. Tato filtrační šachta se usadí do štěrkového lože, napojí se přes přesuvku potrubí, poté se vloží filtrační koš, dovnitř do horní vlny se vtlačí těsnění a nasadí se teleskopický poklop.

Následně se dosype štěrk nad nádrž tak, aby byl válec krytý minimálně 15 centimetrů a zásyp nádrže i filtrační šachty se dokončí zeminou. Okolí poklopů se důkladně zarovná a upraví.

Krok č. 4 – Instalace čerpadla a odběrných míst

Pomocí kolen a spojek se automatické ponorné čerpadlo Easy E-DEEP 1200 napojí na připravené potrubí, které je vyvedené kopulí nádrže a dále na požadovaná místa odběru vody. Jeho svislou část s čerpadlem je třeba si naměřit a zavěsit čerpadlo tak, aby jeho dno bylo přibližně 10 centimetrů nad dnem nádrže. Na potrubí uvnitř nádrže je nutné umístit vypouštěcí kohout pro možnost vypuštění celého zahradního vodovodu na zimu. Čerpadlo je možné zapojit rovnou do zásuvky. „Náš tým připraví kabel v chráničce do technické místnosti, kde se kabel od čerpadla napojí přímo do jističe. Je tedy žádoucí v nádrži originální kabel přerušit a propojit s vedením od jističe pomocí vodotěsné spojky,“ popisuje instalační proces technický specialista Ondřej Samek z Aquanixu.

Před prvním spuštěním čerpadla je zároveň potřeba instalovat odběrová místa – šachtou rozvodu vody Gard Rain s chromovým ventilem. Po dokončení všech odběrných míst v systému je možné zapnout čerpadlo.

V tuto chvíli lze naplno využívat nasbíranou dešťovou vodu a šetřit tak nejen přírodu, ale i peněženku. Pokud máte zájem o realizaci na klíč, neváhejte využít náš poptávkový formulář.

 
Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat váš projekt? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám ohledně hospodaření s dešťovou vodou poradíme.