Vsakovací bloky, vsakovací tunely a vsakovací jímky pro vsakování dešťové vody
Jak vsakovat vodu na pozemku, co dělat s vodou na zahradě po přívalovém dešti či jaké jsou nejvhodnější vsakovací systémy jsou jedny z nejčastějších otázek ohledně zpracování dešťové vody na vlastním pozemku bez jejího následného využití. Vsakování je totiž nejjednodušší, přesto vysoce efektivní způsob decentralizovaného řešení zpracování srážkové vody. Východiskem mohou být nejčastěji užívané vsakovací moduly typu vsakovací tunely, vsakovací bloky a vsakovací jímky.
Vsakování srážkové vody lze využít u velkých objektů a zpevněných ploch, kde lze vyskládat různě velké a tvarované vsakovací galerie z bloků. U rodinných domů je častější využití vsakovacích tunelů. Instalace je možná samostatně v případě, kdy nechceme dešťovou vodu využívat, nebo jako přepad z akumulační nádrže.
Pro zachování dlouhé životnosti nádrže je nutné před nátokem do vsaku zajistit čištění dešťové vody od mechanických nečistot. K účelu čištění slouží v případě vody ze střech různé filtrační šachty, v případě parkovišť a komunikací nejčastější odlučovače lehkých kapalin.
Výpočet velikosti vsaku
Pokud si nevíte rady ohledně výpočtu velikosti vsakovacího objektu, vyzkoušejte náš kalkulátor vsakování nebo nás neváhejte kontaktovat.
Test vsaku vody
Pro účinné vsakování dešťové vody na pozemku je stěžejní znát kromě velikosti odvodňované plochy především koeficient vsaku půdy. Ten vám může sdělit hydrogeologický průzkum. Pokud však takový průzkum nemáte zpracovaný, nejjednodušším řešením je koeficient vsaku zjistit pomocí jednoduchého testu. Více informací naleznete v našem článku o testu vsakování svépomocí.
Nejprodávanější vsakovací moduly
-
Vsakovací tunel Garantia 300 l1 561 Kč
-
Ecobloc Inspect - tělo bloku 205 l1 381 Kč